2021

Spolek Živo v Hájích výroční zprávy běžně nevydává, protože nemá povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem. Projekty, které spolek realizoval, jsou podrobně na www.zivovhajich.cz

Zpráva o činnosti zapsaného spolku Živo v Hájích za rok 2020

Podrobněji s fotografiemi na https://www.zivovhajich.cz/kronika/rok-2020

Počet členů: 29

Členská schůze: 14.9.2021

Projekty v roce 2020:

Pokračovali jsme v projektu opravy hrobky rodiny Neuhäuser-Berger. Pracovali jsme na očištění hrobky, přípravě na omítky. Dále se nám podařilo udělat vnitřní i vnější omítky a štuky.

Cvičná horolezecká stěna - Stěna by měla sloužit zejména pro cvičné a rekreační lezení, zároveň by mohla být využita jako atrakce pro dětské akce. Dále bude k dispozici SDH Oldřichov v Hájích, jako výcvikový polygon.

Soupis akcí, které jsme pořádali nebo spolupořádali jako spolek nebo jsme pomáhali s organizací našim členům:

· Rozběháme Oldřichov

S ohledem na korona karanténu jsme si 1.ledna individuálně proběhli "Huškovic okruh"

· Za poklady loupežníků

Jana připravila pro Oldřichováky a návštěvníky obce hru "Za poklady loupežníků". Najdete ji zde: https://oldrichov.cz/oldrichovska-hra/

· Hry a soutěže v karanténě

V první polovině roku Jířa uspořádala soutěž o nejoriginálnější stavbu ze sněhu, nejoriginálnější krmítko a jarní fotosoutěž "Pozorujeme přírodu".

· Ukliďme Oldřichov

Akce Ukliďme Oldřichov proběhla s ohledem na protiepidemická opatření opět individuálně.

· Nohejbal

V červenci Radim spoluorganizoval tradiční nohejbalový turnaj.

· Práce na hrobce

Práce na hrobce pokračují: Radim s Petrem a Jířou v červenci nainstalovali okna.

· Oldřichovský festival

Sedmý ročník festivalu je za námi. Účast byla veliká, atmosféra přátelská, počasí skvělé. Více si snad nelze přát. Poděkování všem, kteří podali pomocnou ruku, i těm, kteří zajistili občerstvení: Dan Beneš a Marcela Růžičková se svými teamy, firma Moven, Cafe tady & teď. Jim opět patří dík za finanční dar. Dobrovolný příspěvek byl předán na obec a je připravený na příští rok (5 810,- Kč).

· Cvičná horolezecká stěna

Petr s Kubou osadili i poslední lezecké cesty.

· Nový záhon před Besedou

Na podzim jsme osazovali záhon před Besedou. Sázení proběhlo nadvakrát: nejprve dobrovolníci zasadili trvalky a ve druhé fázi cibuloviny. Snad se květiny ujmou a rozzáří nám centrum obce.

· Dřevosochání V Oldřichově

Inspirace přišla z krásné obce Lipová ve Šluknovském výběžku. Jmenuje se podle dlouhých lipových alejí křižujících vesnici, od jejichž padlých kmenů k tvoření soch byl určitě jen krůček. Prvotní nápad, odhodlání – a populární událost byla na světě. V Oldřichově máme pokácené lípy a zmíněnou inspiraci. Spojíme-li tvorbu soch a Strašidelný les, je téma na světě. Sobotní ráno bylo krásně, svítilo slunce a po dešti z předešlých dní ani památky. Tři přihlášení opovážlivci nebo odvážlivci se potkali u hřbitova, aby vybrali strašidelná torza. Kmeny pak naložili a převezli do centra dění, k vodní nádrži, kde čekali další stateční. Tam začaly burácet motory k pramalé radosti okolních obyvatel, kterým se tímto omlouváme za hluk. Pílili, sekali, dlabali a k radosti pořadatelů přilákali další nadšence. První ročník nebude tedy fiasko. A to už první postavy, strašidla, hadice vystupovaly z prvních kmenů. Kolem třetí bylo dokonáno, postavy do Strašidelného lesa jsou vysochány. Po nelehkém hlasování mezi sedmi úžasnými díly byl výsledek ale jednoznačný, zvítězil Ohnivák. Autorem je umělec duší i tělem, Prámoš (Jan Moravec). Gratulujeme mu a doufáme, že jako dřevosochař neřekl své poslední slovo.

Ještě je třeba poděkovat Radimovi Šarapatkovi za to, že od slov k činům nemá nikdy daleko. Františkovi Dřevínkovi za to, že jeho jídlo je taky umění a že i bez zapomenuté čepice vydržel hodiny obsluhovat žíznivé hladovce. A Lence Šťastné, že strážila s kabelkou první pomoci a byla připravena zasáhnout při sebemenší zadřené třísce.Vám, milí sochaři, děkujeme za odvahu a chuť a všem ostatním za podporu a hlasování. Vítězné soše třikrát sláva!

· Strašidelný les

Veliká účast potěšila organizátory a zejména strašidla poschovávaná v křoví u nádrže na návsi. Převozník Cháron (Radim Šarapatka) převážel odvážlivce na voru přes nádrž k dřevěnému molu, kde začínala strašidelná stezka. Děti měly za úkol se podepsat u lebky a projít celou strašidelnou trasu bez baterek. Zvládly to na jedničku. Většina z nich v cíli tvrdila, že se vůbec nebála :)) Některým malým účastníkům se strašidelný les tak líbil, že si ho proběhli i pětkrát. Malí nebojsové si vyzvedli odměny a opekli si skvělé buřty, které na akci věnoval místní řezník Láďa Jakubec. Děkujeme všem!

· Mikulášská

Předvánoční akce jsme museli přizpůsobit protiepidemickým opatřením, proto letos nebyly vánoční trhy. Mikulášská a Živý Betlém proběhl sice trochu jinak, ale přeci. Na Mikulášskou přijel opět Jakub Folvarčný se svým divadlem, na peklo ve sklepě se stála jako obvykle fronta. Živý Betlém byl sice bez svařáku, ale i tak jsme si ho užili.

· Betlém v Betlémě

Jako každý roka Jana nainstalovala Oldřichovský betlém a na letošní předvánoční zastavení pozvala faráře Pavla Andrše.

· Knihomolna

I nadále se scházíme každou první středu v místní knihovně na Knihomolně.

· Výprava do Frýdlantu

Rok uzavřela jako tradičně výprava do Frýdlantu.