Rok 2019

Rok jsme začali opět během v rámci akce Rozběháme Oldřichov. Na pětikilometrovou trasu nás vytáhla Jana Pospíšilová.

25. ledna jsme připravili pro děti i dospělé noční závod Oldatlon na nových běžeckých stopách u hřbitova.

Druhý den se konal karneval na sjezdovce.

Nočního závodu se zúčastnili závodníci s čelovkami, neplánovaně vznikly tři kategorie: mladší děti, starší děti a dospělí. Oldatlon měl dvě kola. Za bouřlivého povzbuzování vyráželi běžci jednotlivě do první fáze, při které hledali deset různých zvířat. Tato zvířata si museli zapamatovat a na první kontrole nadiktovat v pořadí, v jakém je viděli. Tím se jim otevřelo druhé kolo, které je navedlo k závěrečné střelbě na lučištnické terče. Pokud se netrefili, museli absolvovat trestné kolečko v podobě otočky o 360°.Občerstvení na své náklady zajistil Jiří Komberec. Velice děkujeme a vážíme si toho.Akci organizačně zajistilo Živo v Hájích.Lyžařský vlek se rozjel v půli ledna díky nadšencům, kteří se pravidelně střídali v obsluze jeho provozu.Lyžovalo se nepřetržitě každý víkend, včetně večerního lyžování, a nejen děti si tuto možnost užily.Léty prověřený a sehraný team připravil i letos pestré soutěže pro děti (průjezd lesem, slalom, podjíždění branek, běh kolem kodiaka, psí spřežení, tanec ve sněhu a běh do svahu). Po splnění všech úkolů si mohli účastníci vyzvednout sladkou odměnu a užívat si dále lyžování. Dospěláci si přišli též na své při zakousnutí do klobásek od místních řezníků a popíjením teplého svařáku. Celá akce byla zahájena slavnostním sjezdem všech masek společně s Krakonošem.

9. února proběhl tradiční Sportbál, tentokrát ve znamení plážových sportů.

Háčkování

Pod vedením jedné naší členky Jitky Svatuškové a Jany Svatoňové proběhl na sv. Valentýna na sále Besedy kurz háčkování. Ryze dámská akce - sešly jsme se v hojném počtu a učily se základy háčkování, dozvěděly se, jak uháčkovat čepici a košík. Domluvily jsme se, že v tvořivých večerech budeme pokračovat.

23. března pozval Radim do Besedy další divadelní soubor - tentokrát ochotníky z Kytlic s představením Detektor lži.

Ukliďme Oldřichov

Stejně jako loni jsme letos uklízeli Oldřichov. Sešlo se 42 dobrovolníků a prošla se celá obec. Našli jsme 2 skládky a uklidili jsme to nejhorší z nich. Ještě odpoledne obec objížděli Jirka a Libor Práč s obecní "Gazelou" a sbírali naplněné pytle. Nasbíraly se cca 2 malé kontejnery všemožného bordelu. Jaru zdar a všem dobrovolníkům i zapojeným obecním pracovníkům velké díky.

Sportovní výzva pro děti

Naše členka Jana Pospíšilová v dubnu připravila pro děti zábavné začátky školního dne. Nejen oldřichovské děti si vyzkoušely nevšední sportovní výzvu, která zahrnovala běh a jízdu na kole. Každé ráno se v 7:05 rozcvičili u obecního úřadu, a pak se rozeběhli do školy. Výzvu přijali i někteří dospěláci. Rekordní účast činila 30 cyklistů.

Animace je legrace

Začátkem června jsme se zase vrátili k animaci. Animovali jsme celý víkend, těžko říct, jestli to bavilo víc děti nebo dospěláky:)). Vznikl klípek s vesmírnou tématikou. Animaci vedla Jířa Vávrová.

V červenci v hospůdce U Františka vystoupily kapely našich členů Davida Vaniše a Jany Pospíšilové Větrno a Janberi.

Nohejbalový turnaj

Už ani pamětníci se neshodnou jestli turnaji, který se začal hrát na betonovém place u Víti Nýdrleho, pokračoval v písáku a u obecního úřadu, je více než 40 let. Každopádně se hraje již po 6. na fotbalovém hřišti, kde je dostatek prostoru pro specifické dobíhačky zakoplých balónů. Pravidla zde máme totiž benevolentnější, aby si zahráli i ti, kteří nohejbal jinak nehrají.

Z letošních 12 družstev se sešli 4 bývalí vítězové. a 2 z nich se potkali ve finále. Lonští vítězové NOHA Tým podlehli letitým zkušenostem týmu Filipky. Celkem se od 9:30 do 16:00 ve 30°C sehrálo 42 zápasů na 3 hřištích. Spoluorganizoval Radim Šarapatka.

Předfestivalové sportovní klání

Protože se osvědčilo před zahájením vlastního hudebního festivalu mít doprovodnou akci, uspořádali jsme letos soutěže v piškvorkách, lukostřelbě, zatloukané a chůzi na slackline.

Oldřichovský hudební festival

Málokterému oldřichovskému uchu asi uniklo, že 7.9. proběhl již tradiční hudební festival. I když nás opět chvíli provázel déšť, nic dalšího nepokazilo jeho průběh. Letošní novinkou bylo pronajaté pódium z Mikroregionu Frýdlantsko, které nám přijel postavit pan starosta a místostarosta Hejnic společně s dalšími. Mohli jsme slyšet lidové písně v podání kapely Lahváček, zatančit si s DNA Brothers a Chvostoskokem, připomenout si skladby Stevieho Wondera s Ears thru´years, zařádit si s Meredith Hunter a ti nejvytrvalejší si vychutnali Source of sadness se skvělým bubeníkem Edou Bílkovským.

Drakiáda

Krásné počasí a u Spálené lípy i slušný vítr přál 29. září Drakiádě. Malí i velcí se pokoušeli dostat do vzduchu pestrobarevné draky s různou úspěšností. Nakonec se ale přeci jen zadařilo všem a draci létali o sto šest. Překvapené krávy na nás koukaly za ohradníkem a nestačily se divit:))

Tvoření z ovčí vlny a akvarel

Jana Pospíšilová pokračovala v listopadu v tvořivých večerech.

Strašidelný les

Nová akce, která se ale velmi líbila jak účastníkům, tak nám - pořadatelům, byl Strašidelný les. Premiéra Strašidelného lesa proběhla poslední říjnový večer. Hojná účast potěšila organizátory a strašidla poschovávaná v lese. Kdo měl pro strach uděláno, šel po cestě označené světýlky bez baterky. Strašidla (kromě strašení) hlídala, aby nikdo nesešel z cesty. Odvážlivci cestou potkali třeba čarodějnici, kaloně, čerty, bílou paní nebo kostlivce. Na konci trasy se podepsali u lebky, opekli si buřty, dostali pamětní medaili a pavoučka pro štěstí.

Blázinec v prvním poschodí

Hrádecké divadelníky ze spolku Pohoda již v Oldřichově dobře známe. Radim je opět pozval a 8. listopadu přijeli s komedií Blázinec v prvním poschodí". Celá hra se odehrává v bytě doktora Jaroslava a jeho ženy Kláry, veliké milovnice divadla, která jednoho dne zjistí, že jí ke společenskému bontonu chybí sluha v livreji. Přichází tedy Josef, který má splňovat nároky na ideálního sluhu, a tím se roztočí v domě ten ,,pravý“ blázinec

Mikulášská a vánoční trhy

Odpoledne 30. listopadu patřilo dětem a Mikulášské. Nejprve nás Jakub Folvarčný rozesmál svou svéráznou verzí pohádky o Jabloňové panně. Potom se soutěžilo v čertovských disciplínách a vyráběly mikulášské girlandy. Kdo měl splněné všechny úkoly, mohl přijít za Andělem a Mikulášem pro sladkou odměnu. Dole ve sklepě bylo i tentokrát peklo. Novinkou byl Lucifer - externista, z nedalekého Mníšku.

Po skončení Mikulášské nastoupily na pódium dámy ze skupiny Damair a vypukly vánoční trhy. Prodávaly letos i děti ze školy v Mníšku, takže bylo z čeho vybírat. Nezapomněli jsme ani na tanečnice z tanečního studia Alymirka.

Živý Betlém a zpívání koled

Druhou adventní neděli jsme se v hojném počtu sešli u svařáku, čaje a koled na louce u obecního úřadu. Bývalá zastávka se pro tuto příležitost proměnila v betlém. Počasí nám přálo, pršelo jen chvilku. Letos Marie hojdala živé miminko. Společně jsme si zazpívali a popřáli si krásný advent, svátky a všechno nejlepší do nového roku.

Vánoční výlety

Komu se nechtělo o Vánocích se válet u televize, cpát se cukrovím a objíždět příbuzné, vyrazil na výlety do Jizerek. 24.12 na Zvon, 25.12 na Poledník, 26.12 na Špičák, 29.12 na běžky na Smědavu a 30.12. Starou poutní do Hejnic. Vytáhla nás Jířa Vávrová