Přispějte na obnovu nejstarší oldřichovské hrobky

Sháníme finance na pokračování projektu opravy hrobky.

Podpořit nás můžete na stránce darujme.cz (odkaz vede přímo na sbírku pro naši hrobku).

Sbírka na darujme.cz je ukončena, děkujeme všem za zájem a podporu. Pokud nás chcete podpořit, napište nám prosím na email vavrova.jirina@seznam.cz

Původní stav hrobky

Spolek Živo v Hájích chce pokračovat v opravě staré německé hrobky, kterou společně s místními hasiči, dalšími občany obce a i díky podpoře Nadace VIA v roce 2016 zachránil tím, že jí dal novou střechu a provedl další sanační práce. V další fázi spolek zajistil kovanou mříží a pokračoval v opravě vnitřních a vnějších omítek. V roce 2021 hrobka dostala nová okna. Cílem je zvelebit chátrající dominantní objekt hřbitova a zároveň přispět k přijetí německé historie obce, a to zejména mezi místními poválečnými dosídlenci. Zároveň chce pomoci zmírnit napětí ze strany odsunutých německých obyvatel a jejich potomků. Příběh německé hrobky odsouzené k chátrání je typický pro pohraničí. Podobné památky zachraňují většinou nadšenci, protože z oficiálních míst často není vůle. Přitom jsou neoddělitelnou součástí místní historie.

První fáze opravy

Hrobka významné oldřichovské rodiny Neuhäuser a Berger je nejstarší hrobkou na místním hřbitově. Ve druhé polovině 20. století byla většina původních německých hrobů ze hřbitova odstraněna, ale hrobka zůstala spolu s několika náhrobky při obvodové zdi. Snahou spolku je dokončit opravu tak, aby hrobka opět byla důstojnou dominantou hřbitova. Oprava hrobky je příležitostí, jak se vyrovnat s poválečnou historií obce a propojit původní odsunuté i nové obyvatele.


Druhá fáze opravy