Rok 2021

1.ledna jsme si individuálně proběhli "Huškovic okruh" v rámci akce "Rozběháme Oldřichov".

Jana připravila pro Oldřichováky a návštěvníky obce hru "Za poklady loupežníků". Najdete ji zde: https://oldrichov.cz/oldrichovska-hra/V první polovině roku Jířa uspořádala soutěž o nejoriginálnější stavbu ze sněhu, nejoriginálnější krmítko a jarní fotosoutěž "Pozorujeme přírodu".

Akce Ukliďme Oldřichov proběhla s ohledem na protiepidemická opatření opět individuálně.

V červenci Radim spoluorganizoval tradiční nohejbalový turnaj.
Práce na hrobce pokračují: Radim s Petrem a Jířou v červenci nainstalovali okna.

Oldřichovský festival VII

Sedmý ročník festivalu je za námi. Účast byla veliká, atmosféra přátelská, počasí skvělé. Více si snad nelze přát.

V tuto chvíli je další ročník v přípravách. Rozhodla jsem se festival trochu pozměnit. Místo šesti kapel bude vystupovat pouze pět a již nyní mohu potvrdit, že dorazí Gerald James Clark. To bude veliká tečka za osmým ročníkem. I nadále budeme pokračovat výběrem regionálních kapel, který doplní kapela z jiného koutu naší země.

Chci poděkovat všem, kteří podali pomocnou ruku, i těm, kteří zajistili občerstvení: Dan Beneš a Marcela Růžičková se svými teamy, firma Moven, Cafe tady & teď. Jim opět patří dík za finanční dar. Dobrovolný příspěvek byl předán na obec a je připravený na příští rok (5 810,- Kč).

V září jsme se sešli na tradiční spolkové schůzi.

Nový záhon před Besedou

Na podzim jsme osazovali záhon před Besedou. Sázení proběhlo nadvakrát: nejprve dobrovolníci zasadili trvalky a ve druhé fázi cibuloviny. Snad se květiny ujmou a rozzáří nám centrum obce.
DŘEVOSOCHÁNÍ V Oldřichově

Inspirace přišla z krásné obce Lipová ve Šluknovském výběžku. Jmenuje se podle dlouhých lipových alejí křižujících vesnici, od jejichž padlých kmenů k tvoření soch byl určitě jen krůček. Prvotní nápad, odhodlání – a populární událost byla na světě.

V Oldřichově máme pokácené lípy a zmíněnou inspiraci. Spojíme-li tvorbu soch a Strašidelný les, je téma na světě.

Sobotní ráno bylo krásně, svítilo slunce a po dešti z předešlých dní ani památky. Tři přihlášení opovážlivci nebo odvážlivci se potkali u hřbitova, aby vybrali strašidelná torza.

Kmeny pak naložili a převezli do centra dění, k vodní nádrži, kde čekali další stateční. Tam začaly burácet motory k pramalé radosti okolních obyvatel, kterým se tímto omlouváme za hluk.

Pílili, sekali, dlabali a k radosti pořadatelů přilákali další nadšence. První ročník nebude tedy fiasko. A to už první postavy, strašidla, hadice vystupovaly z prvních kmenů.

Kolem třetí bylo dokonáno, postavy do Strašidelného lesa jsou vysochány. Po nelehkém hlasování mezi sedmi úžasnými díly byl výsledek ale jednoznačný, zvítězil Ohnivák. Autorem je umělec duší i tělem, Prámoš (Jan Moravec).

Gratulujeme mu a doufáme, že jako dřevosochař neřekl své poslední slovo.

Dovolte mi nakonec poděkovat Radimovi Šarapatkovi za to, že od slov k činům nemá nikdy daleko. Františkovi Dřevínkovi za to, že jeho jídlo je taky umění a že i bez zapomenuté čepice vydržel hodiny obsluhovat žíznivé hladovce. A Lence Šťastné, že strážila s kabelkou první pomoci a byla připravena zasáhnout při sebemenší zadřené třísce.

Vám, milí sochaři, děkujeme za odvahu a chuť a všem ostatním za podporu a hlasování.

Vítězné soše třikrát sláva!

Strašidelný les


Veliká účast potěšila organizátory a zejména strašidla poschovávaná v křoví u nádrže na návsi. Převozník Cháron (Radim Šarapatka) převážel odvážlivce na voru přes nádrž k dřevěnému molu, kde začínala strašidelná stezka. Děti měly za úkol se podepsat u lebky a projít celou strašidelnou trasu bez baterek. Zvládly to na jedničku. Většina z nich v cíli tvrdila, že se vůbec nebála :)) Některým malým účastníkům se strašidelný les tak líbil, že si ho proběhli i pětkrát. Malí nebojsové si vyzvedli odměny a opekli si skvělé buřty, které na akci věnoval místní řezník Láďa Jakubec. Děkujeme všem!

Předvánoční akce jsme museli přizpůsobit protiepidemickým opatřením, proto letos nebyly vánoční trhy. Mikulášská a Živý Betlém proběhl sice trochu jinak, ale přeci. Na Mikulášskou přijel opět Jakub Folvarčný se svým divadlem, na peklo ve sklepě se stála jako obvykle fronta. Živý Betlém byl sice bez svařáku, ale i tak jsme si ho užili.

Jako každý roka Jana nainstalovala Oldřichovský betlém a na letošní předvánoční zastavení pozvala faráře Pavla Andrše.

I nadále se scházíme každou první středu v místní knihovně na Knihomolně. O jedné z posledních informovala Bláža:

Zpráva z Knihomolny:

- sešli jsme se Adélka, Jiřinka, pan Bulíř, Martin a Blažena

- Martin přinesl knihu Agathe a přečetl z ní krásný úryvek

- povídali jsme si o tom, co kdo čte/přečetl (Agathe, Přízrak v hrdle, Problém tří těles + Adélka něco o plameni, co jsem zapomněla )

- pan Bulíř nás vybídl, abychom napsali seznam knih, které bychom v knihovně chtěli mít, neb je může získat meziknihovní výpůjčkou; říkal taky, že dostane pro knihovnu k dispozici sousedící místnost, tu je třeba opravit a vymalovat, ale sláva, bude víc prostoru; chystá se tento prostor využít pro děti, tedy na zem koberec, nižší regály na dětské knížky a deskovky z meziknihovní výpůjčky

- taky jsme mluvili o Noci s Andersenem, ale už si nepamatuju, s jakým závěrem

Závěr roku jako tradičně výprava do Frýdlantu.