Rok 2022

Nový rok jsme začali opět akcí "Rozběháme Oldřichov". Jana s Bárou připravily novou trasu. Účast byla skvělá, dokonce mezinárodní.
Blešák se uskutečnil, propojili jsme ho s materiální pomocí pro ukrajinské uprchlíky ubytované v naší obci.

Stavba ohniště je úspěšně za námi!

Jakub a jeho pán

V sobotu 19. března přijelo na Zuzčino pozvání do Oldřichova Podbrdské národní divadlo z Dobříše a na sále Besedy představilo hru Milana Kundery Jakub a jeho pán v režii Martina Zajíčka. V minulých letech jsme měli možnost v podání tohoto divadla shlédnout komedii Lakomec a situační autorskou hru Nahoru Dolu.

Ukliďme Oldřichov

Letos si akci vzala pod svá křídla Jana s Jířou.

I přes nepřízeň počasí a teplotám kolem -5, jsme se sešli v pěkném počtu cca 25 ti dobrovolníků.

Z toho se tři odvážlivci pustili do čištění koryta řeky Jeřice. Vyčistili cca 3 km a šli se domů ohřát.

Ostatní dobrovolníci prošli pangejty kolem hlavní komunikace a souběžné cyklostezky. Pár jedinců prošlo okolní remízky a místní komunikace. Průběžně probíhal svoz naplněných pytlů do místního sběrného dvora. Letos jsme neměli vozík, tak jsme vše odvozili v osobním autě. Velkoobjemový odpad - železo, koberce apod. byl v pondělí odvezen zaměstnanci obecního úřadu.

Akce byla ukončena kolem 13:00. Plánované opékání buřtů na novém veřejném ohništi přesouváme na příští rok a doufáme v teplejší dny.

Celkem se nasbíralo 270 kg odpadu + cca 10 kg nezváženého.

Převážně plechovky, pet lahve, kapesníčky, igelitové sáčky, pytle, obaly od sušenek a kov.

Noc s Andersenem a bojovka Záhada hlavolamu se moc vydařila! Třicet dětí se proplížilo do Stínadel, aby pátralo po stopách tajemného ježka v kleci a odhalilo příběh Jana Tleskače. Vontové jim pomáhali a také dávali záludné otázky. Děti tajně vyslechly, o čem si povídá Vontská rada. Našly létající kolo i tajnou chodbu. V knihovně si poslechly vyprávění našeho pana knihovníka Josefa Bulíře, dostaly perníčky od paní Sáblíkové a hlavolam ježka v kleci. Kdo chtěl, přenocoval na sále Besedy. Díky všem, kdo se na akci podílel!!!

V květnu se zase začalo pracovat na hrobce, Pavel s Ondrou a Dudkem makali na omítkách kolem oken

  1. 6. jsme pozvali děti na Sladký les a otevření dětské části knihovny: akce se vydařila, les děti "vylovily" během několika minut, do knihovny jsme se sotva vešli, hezky jsme si zahráli deskovky

Práce na hrobce na jaře pokračovaly. Ozdobné římsy jsou hotové a příprava na nové omítky uvnitř hrobky, tentokrát sanační, je hotová nahrubo.

Na hrobce jsme pokračovali i přes léto: máme uvnitř nové sanační omítky, které by měly vydržet. Na dalších fotkách porada s restaurátorkou Vanesou Trostovou, co s "cimbuřím".


Hrobka nás zaměstnala na celé léto. Více v záložce Hrobka. Koncem srpna bylo hotovo - natřeno, vymalováno. Začátkem září ještě Petr s Martinem pobili strop a natřeli okna.

A ještě jsem upravili hroby Köhler pro Christu. Praní "vypraného" kačírku byla pořádná fuška.

Začátkem září jsme si parádně užili Oldfest VIII., tentokrát se konal v ekocentru.

7. září pozvala Jířa do oldřichovské knihovny Mravenčí chůvu Julii. Moc hezká akce na podporu dětského čtenářství. Mravenčí chůva Julie Zemanová v naší knihovně představila spoustu krásných knížek pro mladší školní a předškolní děti. S dětmi si přečetla knížku Kiosek. Děti živě diskutovaly o tom, jak bude příběh Olgy pokračovat i jak by si přály, aby skončil. Věnovala se i rodičům, kteří se chtěli zorientovat ve světě nových dětských knížek.

Spoluorganizovali jsme i volejbalový turnaj 10. září. Turnaj se mimořádně vydařil!

22. září jsme měli návštěvu z Německa. Jířa předala Christě hroby jejích předků, které jsme vyčistili a zasypali kačírkem. Samozřejmě jsme se podívali i do hrobky, s rodinou Neuhäuser je Christa také vzdáleně spřízněná.

Začátkem října Jana uspořádala pro školáky a další zájemce akci "Pěšky do školy". Celý týden jsme pěkně svižně chodili do Mníšku. Chodci od úřadu ušli 17,5 km/5 dní. Pilaři 22,5km, Betlémáci/Filipka 25km. GRATULUJEME VŠEM K SUPER VÝKONU. Na jaře si dáme cyklovýzvu.

10. října přijelo do Oldřichova na Zuzčino pozvání improvizační divadlo Imjoy se svou Severskou krimi.

13. října v Oldřichově na Vodním družstvu strašilo! Nová trasa vznikla sice nedopatřením, ale účastníkům i strašidlům se moc líbila.

29. října jsme pomáhali sázet vánoční strom. Než povyroste, bude mu dělat společnost další stromek, který každoročně staví hasiči.

Divoký západ v Oldřichovské knihovně

  1. listopadu odpoledne se v naší knihovně setkali k souboji na život a na smrt šerif a jeho dva pomocníci, tři bandité a dva renegáti. Výstřely remingtonek a derringerů se snoubily se ržáním mustangů, saloon praskal ve švech a do města duchů přijel dostavník. Občas se někoho zmocnila panika či Cat Balou a někteří bojovníci si museli doplňovat v hokynářství životy pomocí piva, whisky a tequily. Ač to byl souboj drsný, krev žádná netekla. Místo ní jen šustění karet, smích a občasná kletba. V prvním ročníku karetní hry Bang! zvítězilo dobro nad zlem! Šerif Matěj Stebel odcházel z knihovny s kapsou plnou bonbonů.


Slavnostním žehnáním byla dnes na završena oprava hrobky rodiny Neuhäuser-Berger. Hrobku požehnal Pavel Andrš. I přes chladné počasí se na hřbitově sešlo několik desítek lidí.

Pomáhali jsme i při rozsvěcení vánočního stromu. 26. listopadu jsme společně ozdobili malý vánoční stromek a rozsvítili velký vánoční strom. Nechyběla ochutnávka cukroví, čaj a svařák a vystoupení dětí ze ZŠ Mníšek s paní učitelkou Janou Pospíšilovou.

Ani letos jsme nevynechali Mikulášskou a vánoční trhy.

A došlo i na Živý Betlém. Tentokrát s živým oslem, který zpíval s námi.

23. prosince Jana pozvala k oldřichovskému betlému kazatele Stanislava Stebla.