2018

Spolek Živo v Hájích výroční zprávy běžně nevydává, protože nemá povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem. Projekty, které spolek realizoval, jsou podrobně na www.zivovhajich.cz

Zpráva o činnosti zapsaného spolku Živo v Hájích za rok 2018

Podrobněji s fotografiemi na https://www.zivovhajich.cz/kronika/rok-2018

Počet členů: 28

Členská schůze: 23.10.2018

Projekty v roce 2018:

Pokračovali jsme ve shánění financí na opravu hrobky rodiny Neuhäuser-Berger.

Soupis akcí, které jsme pořádali nebo spolupořádali jako spolek nebo jsme pomáhali s organizací našim členům:

· Rozběháme Oldřichov

Nový rok jsme zahájili akcí "Rozběháme Oldřichov". Připojili jsme se k celorepublikovému novoročnímu běhání. V hojném počtu jsme vyrazili každý svým tempem na tzv. Huškovic okruh a na konci trasy - u Besedy jsme si připili na zdraví a štěstí v novém roce.

· Sportbál

Letošní plesovou sezónu v Besedě otevřel netradičně Sportbál. Zatímco přechozích 5 ročníků se konalo v březnu, letos bude 10. března kotlíková zábava Davida Vaniše a jeho přátel. Úvodní hudební set si vzala na starost nová kapela Jakuba Hlobila, o níž pravděpodobně ještě uslyšíme. Druhý set odehrála pražská kapela Byl Pes, která na Sportbále hrála již potřetí a rádi přijedou zas. Pauzy mezi kapelami patřily sportovnímu klání. Ve snožném fotbálku zvítězilo Oldřichovské áčko nad 3 soupeři a to až na nájezdy v posledním pokusu. To i přesto, že konec hráli v oslabení. V curlingu zvítězil tým rozhodčích a dokonce i v této soutěži padla žlutá karta za podvádění. Guláš oldřichovských řezníků se snědl do dna a byl mohutně chválen. Pochval se dočkal i vegeláš fanynky Terky. Ruch v kiosku u Růžičků ustal okolo 2 hodiny ranní.

· Souznění v O.Háju

Folkový a trampský festival se konal 10. března na sále Besedy. Vystoupily skupiny Janberi, Ajeto, Větrno, Michal Šnajdr, Naopak, Terrakota a Vltavín. Skvělá nálada a spousta muziky přilákala velké množství návštěvníků. Jamovalo se do nedělního rána.

· Ukliďme svět, ukliďme Oldřichov

Sešli jsme se v hojném počtu u obecního úřadu. Rozdělili jsme se na několik skupin - jedna vyrazila korytem potoka Jeřice a pročesávala prostor mezi Jeřicí a cyklostezkou. Cestou jsme narazili na skládku, kde byly nejrůznější domácí spotřebiče a spousta železného šrotu. Jeden nalezený lívanečník a bábovková forma ještě rozhodně poslouží! V Jeřici jsme nacházeli nepořádek ještě od povodní, včetně plechových vrat. Další skupina vyrazila podél hlavní silnice a vysbírala odpadky z pangejtů. Třetí skupina se vydala směrem na Filipku, kde v lese našla i kusy auta. Se svozem nasbíraného odpadu pomáhal pan Horák s vozíkem. Připravené pytle na cyklostezce sesbíral pan Práč. Počasí nám přálo, takže nevadilo, že občas někdo "zahučel" do potoka. Velká účast, spousta posbíraných odpadků a dobrý pocit účastníků - akce se velmi vydařila. Příští rok rozhodně budeme pokračovat. Děkujeme všem účastníkům!!!

· Dětský den

Počasí nás i letos vypeklo, ale zatímco loni se v silném dešti jakžtakž dalo soutěžit, tak letos v průtrži mračen a v kroupách opravdu ne. Akci jsme museli bohužel předčasně ukončit. Dětský den jsme spoluorganizovali s ostatními spolky ve vsi.

· Nohejbal

21. července Radim Šarapatka spoluorganizoval tradiční nohejbal na trávě.

· Oldřichovský festival

1. září proběhl čtvrtý ročník Oldřichovského hudebního festivalu. I přes nepříznivé počasí jsme se parádně bavili.

· Koncert Ivy Bittové

14. září se pod viaduktem na Vodním družstvu uskutečnil "tajný" koncert Ivy Bittové. Krásné setkání s divou ženou při svíčkách.

· Benefiční koncert pro zraněnou holčičku

20. října se na sále Besedy konal benefiční koncert pro Karolínku - holčičku z Mníšku, kterou v létě srazilo auto. Vystoupily kapely a hudební uskupení - ZŠ Mníšek Z lavic ven, ZŠ Oblačná, Anežka Cvejnová, The Grizzlies, Joe Satriani. cz, Tudor a Hliňák a Rain. Společně jsme vybrali 52 280,- Kč. Organizačně zajišťoval spolek Živo v Hájích.

· Mikulášská a vánoční trhy

První prosincovou sobotu přišli do Besedy na sál i do sklepení čerti, andělé a Mikuláš. Nejprve jsme se shlédli přednáško-pověst s prvky horroru "O nešťastném staviteli" Jakuba Folvarčného. Jakub nás bavil zhruba 40 minut a pak začaly čertovské úkoly: čert aby se v tom vyznal, čert by to spral, šijou s ním všichni čerti, čertovy obrázky, nemaluj čerta na zeď a pro šikovné ještě zbylo něco čertovského vyrábění. S orazítkovanou kartou a básničkou nebo písničkou děti šly za Mikulášem a Andělem a dostaly sladkou odměnu. O tom, že v Oldřichově je hodně odvážných dětí, svědčila dlouhatánská fronta do pekla ve sklepě Besedy. Mikulášskou organizovalo Živo v Hájích s dalšími dobrovolníky.

Po Mikulášské plynule navázaly tradiční vánoční trhy s vystoupením tanečního studia Alymirka z Mníšku. A koncert skupiny Akcent.

· Živý Betlém

Koncem roku již tradičně pořádáme Živý Betlém a zpívání koled. Druhou adventní neděli jsme se v hojném počtu sešli u živého Betléma na návsi a společně si zazpívali koledy, popili svařeného vína a popřáli si hezké vánoční svátky. Asi u páté koledy se umoudřilo počasí a dokonce přestalo pršet.

· Oldřichovský Betlém

Jana Pospíšilová nakreslila a darovala Oldřichovákům Betlém.